Објавено на:

„Не и се гледа крајот“: Во Европа бecнee епидемија која нема никаква врска со коронавирусот

t

Во Европа беснее епидемија која нема никаква врска со коронавирусот, а експертите велат дека „не и се гледа крајот“.

Според Јутарњи лист, ова е најлошата епидемија на птичји грип досега, покажуваат податоците на истражувачкиот институт на германската влада.

„Во моментов се соочуваме со најсилната епидемија на птичји грип досега во Германија и Европа“, соопшти Институтот Фридрих Лофлер (ФЛИ), федерален истражувачки институт во Германија за здравје на животните.

Секојдневно се откриваат нови случаи и не се засегнати само дивите птици, вели институтот и додава: „Не се гледа крај. Засегнатите земји се протегаат од Финска до Фарските Острови и Ирска, од Русија до Португалија“.

Случаи се пронајдени и во Канада, Индија и Источна Азија.

Само во Германија, 394 случаи се откриени кај диви птици, вклучувајќи патки, гуски, лебеди и галеби, а 46 случаи се пријавени на германски фарми.

Она што е уште позагрижувачко е што случаите се откриени кај цицачите, на пример кај црвените лисици во Холандија и Финска, сивите фоки во Шведска, пристанишните фоки во Германија и видрите во Финска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најава за можен пpecврт во ЕУ: Koвид…

Шпанскиот премиер Педро Санчез ги повика своите…

Како да препознаете грип, настинка или КОВИД-19?

Научниците велат дека тестирањето е најдобриот начин…

Британски научник бара кapантин и за бoлните…

Луѓето кои имаат настинка или грип треба…

Уште тоа фалеше: Во Израел регистриран првиот…

Првиот случај на таканаречениот „флурон“, односно истовремена…

„Не и се гледа крајот“: Во Европа…

Во Европа беснее епидемија која нема никаква…