Не можеме да го вакцинираме целиот свет на секои шест месеци, пpeдупредува британски професор

t

Проф. Ендрју Поланд, претседател на британското JCVI (национално тело за вакцинација и имунизација) во интервју за Телеграф апелираше дека не можеме да ја вакцинираме целата планета на секои шест месеци, тоа не е одржливо.

Според Поланд, за четвртата доза од вакцината треба да се почека додека не се појават повеќе докази и повика приоритет во идната вакцинација да им се даде на ранливите групи, наместо да се даваат дополнителни дози на целата популација над 12-годишна возраст.

„Нема смисла да се обидуваме целосно да ја запреме инфекцијата, во одреден момент општеството едноставно мора да се отвори”, рече британскиот експерт.

Неговата изјава е во момент кога Владата ги финализира плановите за брзо тестирање за дури 10 милиони работници во критичните професии.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

„ПУШТЕТЕ ГИ НЕКА УМРАТ“ Сериозни обвинувања за…

Патрик Валанс, главниот научен советник на владата…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…

855 заразени и пет починати од Ковид-19…

Во Р. Македонија во текот на месец…

СЗО загрижена: Голем пораст на новозаразени од…

Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена поради…