Објавено на:

Не сакаат мирно решение: Американците со ново барање кон Русија

t

Соединетите Држави денеска побараа итно ослободување на сите луѓе кои, според нивните тврдења, биле неправедно приведени во Чеченија.

Тие ги наведоа извештаите за десетици наводни киднапирања и произволни затворања во последните недели.

„Покрај случаите во Чеченија, има многу случаи во кои поединци биле приведени во други делови на Руската Федерација и насилно префрлени во Чеченија, како што е Зарема Мусаева, мајка на хуманитарниот адвокат Абубакар Јангулбаев“, изјави портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс.

Ова барање доаѓа во момент на вжештени односи помеѓу Русија и САД поради ширењето на НАТО кон руските граници. САД обвинува дека Русија планира да ја нпадне Украина, додека Русија ги демантира обвинувањата, додавајќи дека Западот е тој што ги подгрева тензиите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…