Не само Бугарите и Хрватите и Црногорците може да влезат во Уставот

t

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска одговарајќи на новинарско прашање рече дека не е добро да се лицитира со временски рокови околу барањето за вклучување на бугарското малцинство во Уставот, но Владата е за тоа да се направи пред нашето влегување во ЕУ.

„Ние, нашата Влада, повеќе пати јавно истакнавме дека поради нашиот концепт на Уставот утврден уште во 2001 со Охридскиот рамковен договор, немаме проблем да ги впишеме во нашиот Устав и други заедници коишто досега не се вклучени, како хрватската заедница, и црногорската, и бугарската заедница. Така што, постои јасна политичка волја за тоа. Нашиот став е дека тоа треба да се направи пред нашето влегување во ЕУ. Останува во наредниот период во разговор и отворен дијалог со Бугарија да најдеме и начин, меѓутоа и временски рок којшто ќе биде најсоодветен за тоа“, рече Маричиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дете физички нападнато во училиште во Скопје

На 18.12.2023 во 18:30 часот во СВР…

,,Она што го бараaт е самоубиствена мисија”:…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и неговите советници…

Путин: Подготвен сум да преговарам со Украина

Претседателот Владимир Путин вели дека Русија ќе…

Израелскиот претседарел предлага прекин на огнот во…

Израелскиот претседател Јицак Херцог денеска ја изрази…

ОН ја усвои руската резолуција за борба…

Генералното собрание на ОН ја усвои руската…