Објавено на:

Нигерија: Над 100 затвореници избегаа откако дождовите го оштетија затворот

t

Најмалку 118 затвореници побегнаа од затвор откако синоќешниот силен дожд ги оштети затворските објекти во Сулеја во близина на главниот град на Нигерија , изјави портпаролот на затворската служба. Врнежите од дожд, кои траеја неколку часа, резултираа со уништување на делови од затворот со средна безбедност, вклучително и периметарскиот ѕид и околните згради, рече портпаролот Адаму Дуза во денешното соопштение.

Агенти на агенцијата трагаа по бегалците и досега со помош на други безбедносни агенции уапсиле 10 од нив. „Покренавме потера за да ги уапсиме останатите“, рече Дуза.

Тој увери дека надлежните ја имаат ситуацијата под своја контрола.

-Ја повикуваме јавноста да внимава на бегалците и да пријави секое сомнително движење до најблиската агенција за безбедност, рече тој.

Дуза не даде повеќе детали за нивниот идентитет или организацијата на која припаѓаат избеганите, но затворот Сулеја претходно држеше членови на исламистичката група Боко Харам. Затворските паузи се главна безбедносна грижа во Нигерија, каде што пренатрупаноста, недоволното финансирање и слабото обезбедување создаваат услови што им го олеснуваат бегството на затворениците.

Илјадници затвореници избегаа во последните години поради лошата инфраструктура и нападите на милитантите.

Во јули 2022 година, напад на Исламска држава врз затвор со максимална безбедност во главниот град Абуџа резултираше со бегство на приближно 440 затвореници .

Станува збор за затворски објекти изградени за време на колонијалната ера кои се стари и во лоша состојба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Метео: Пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно и…

Нигерија: Над 100 затвореници избегаа откако дождовите…

Најмалку 118 затвореници побегнаа од затвор откако…

Изpаел ослободи 39 палестински затвореници

Израелската затворска служба соопшти дека 39 палестински…

Нигерија ќе се приклучи на БРИКС во…

Африканската нација гледа на членството како начин…

Времето денес променливо облачно со услови за…

Променливо облачно, претпладне со услови за локален…