Објавено на:

Николас на 7 години е убиен додека бил на одмор, а 23 години подоцна неговата смрт спаси милион животи: Во најголема болка родителите ја направија највозвишената работа

t

Тогаш седумгодишниот Николас заминал на одмор со родителите од кој никогаш не се вратил дома. По 23 години неговата смрт спаси милиони луѓе…

Toj 29 јуни 1994 година бил датумот на последниот ден од животот на момчето Николас Грин, кој тогаш имал само седум години. Сепак, благодарение на храбрата одлука на неговите родители да ги донираат неговите органи, делови од него и неговото сеќавање сè уште живеат.

И што се случи на тој кобен ден? – Па, додека биле на семеен одмор во јужна Италија, на семејството Грин му пришол темен автомобил со двајца мажи внатре. Тие го запреле својот автомобил покрај автомобилот на Рег и Меги Грин, родителите на Николас, кои слушнале гласни и лути извици да им го запрат автомобилот.

„Мислев дека ќе бидеме целосно на нивна милост ако го запреме автомобилот. Наместо тоа, забрзав. Тие се исти, а двата автомобили се тркаа еден до друг во ноќта. Еден куршум го скрши задниот прозорец. Меги се сврте и ѝ се чинеше дека и двете деца цврсто спијат“, рекол Рег, сеќавајќи се на ноќта кога нивниот син бил убиен.

Иако неговата мала сестра Елеонор всушност спиела, Николас бил застрелан во главата. Неколку секунди подоцна, стаклото на возачката страна се скршило, а темниот автомобил брзо се оддалечил.

„Го запрев автомобилот и излегов. Внатрешното светло се запали, но Николас не се движеше. Погледнав поблиску и видов како неговиот јазик малку се движи и видов траги од повраќаница на неговата брада“, се сеќава Рег.

Најлошата глетка што може да ја доживее еден родител

Тогаш сфатил дека се случило нешто страшно.

„Кога го видов таков, доживеав шок и тоа е најлошиот и најмрачен момент што сум го доживеал“, рече тој.

Нивниот одмор се претворил во кошмар. Николас брзо бил пренесен во болница каде паднал во кома и набргу починал.

Николас Грин умре како херој – не затоа што умре на млада возраст од седум години, туку поради она што го направија Рег и Меги Грин пред да почине нивниот син.

Родителите решиле да ги донираат органите на Николас, а тоа го променило животот на седум семејства.

„Во тој момент тие луѓе беа само апстрактна мисла. Немате поим какви луѓе се тие. Тоа е како кога давате пари во добротворна организација, но немате идеја како тоа ќе помогне. Четири месеци подоцна не поканија да дојдеме назад и сите да ги запознаеме на Сицилија, од каде што дојдоа четворица кои ги примија органите на Николас“, се сеќава неутешниот татко.

Андреа Монџардо, која го доби срцето на Николас, почина дури во 2017 година. Иако неговиот живот беше рано згаснат, неговите храбри родители и дадоа на Андреа уште 23 години живот.

Кои се луѓето што го убиле?

Смртта на Николас Грин не беше безначајна за италијанската полиција, која создаде широка истрага во која службениците по секоја цена бараа да ги откријат убијците.

Двајца мажи по име Франческо Месијана и Мишел Ланело на крајот беа фатени и осудени, но до ден денес не е познато дали мажите биле разбојници или изнајмени убијци кои пукале во погрешен автомобил.

Таткото на Николас Рег исто така изјавил дека приказната за невиното дете кое било застрелано додека било на одмор во нивната земја ги срамело Италијанците и ги навело да ја прифатат идејата за донирање органи како еден вид откуп.

Настанот предизвика нешто што подоцна беше наречено ефектот Николас, а одлуката на парот го промени начинот на кој Италијанците се справуваат со смртта и односот кон дарувањето органи, имајќи предвид дека по овој немил настан, бројот на донатори на органи во Италија многукратно се зголеми.

Извор: Zena.blic.rs

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Иднината на Русија се решава на…

Властите треба да работат онолку колку што…

Морничаво: Едно лице загина откако се заглави…

Едно лице загина на аеродромот во Амстердам…

Зоран Милановиќ: Треба да се биде лојален…

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска го коментираше…

Каратистот Видевски го сменил исказот – негира…

Велешанецот Боре Видевски го сменил првичниот исказ…

12.985 лица заболеле од акутни заразни заболувања…

Во текот на 2023 година, пријавени се…