Објавено на:

Ништо од новата влада во Бугарија: Прекинати преговорите меѓу ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ

t

ГЕРБ-СДС ги замрзна преговорите со ПП-ДБ. Ова го соопшти Марија Габриел на брифинг со раководството на ГЕРБ.

Сепак, таа даде појаснување – замрзнувањето може да значи дека преговорите повторно може да се одмрзнат. Не е поставен дефинитивен крај, рече Габриел.

Борисов појасни дека ќе бидат одмрзнати доколку ГЕРБ во ПП-ДБ види желба за експертска влада, за кратко време.

„Прво го известив академик Денков. Сè има граници. Моето е дека не можам да прифатам демократијата да се гради врз основа на лаги, тресење на темелите на државноста и непочитување на темелните принципи на републиката. Ако ги оставиме настрана лагите за мојата личност, тоа не е проблемот. Можеби станува збор за начин на управување, спротивен на сите европски принципи и практики“, рече Габриел.

„Неприфатливо е да се кажува едно во преговорите, друго надвор – лаги. Заклучокот е дека и внатре тие не можат да бидат прифатени како вистина. Неприфатливо е и да се сомневаме дека Бугарија е фронт. Тоа е суверена држава. Имаме европски и атлантски партнери, ги ценам. Кога го браниш својот став со аргументи, со транспарентност, тие почитуваат. Сепак, одлуките ги носи Бугарија. Не може земјата да биде фасада за нечисти мисли, страст за моќ и систем кој ги заменува темелите на државноста. Неприфатливо е да се зборува за политизација на администрацијата“, рече Габриел.

Со ова пропаѓа можноста во Бугарија да се формира влада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Бугарски новинар: Следува крај на војната и…

Станува јасно дека украинскиот конфликт е веќе…

Претседателот на Бугарија стави вето на испораката…

Киев требаше да добие стари оклопни транспортери…

Србија обвини маж за шпионажа во корист…

Во српскиот град Босилеград е уапсено лице…

Бугарско МВР: Немаме информации дека Љупчо Палевски…

Љупчо Палевски – Палчо осомничениот организатор и извршител…