Ништо од членството на Финска и Шведска во НАТО: Турција нема да го ратификува протоколот, соопшти Чавушоглу

t

Во сегашните услови турскиот парламент не може да го ратификува протоколот за членство на Шведска и Финска во НАТО, тоа е невозможно, изјави шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу.

„Министерот за надворешни работи на шведската влада дојде да не посети. Беше во парламентот, се сретна со партиски претставници. Слушна дека сите партии го најавуваат истото, дека без исполнување на обврските кон нас не е можна ратификација. Затоа во сегашните услови нема потреба да се зборува за одобрување на тој документ“, рече Чавушоглу на заедничката прес-конференција со неговиот унгарски колега Петер Сјарт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе нè напаѓа некој? Столтенгерг ги повика…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска…

Голема благодарност од Ердоган: Никогаш нема да…

Турција никогаш нема да ја заборави солидарноста…

Црвениот крст на РМ му додели признание…

Црвениот крст на Република Македонија денеска на…

БРАВО хумани луѓе! Црвен Крст собра еден…

Црвениот крст на РМ со свечен чин…

Столтенберг: Русија сакаше помалку НАТО во Европа,…

Со очекуваниот близок пристап на Финска во…