Објавено на:

Новата „ладна војна“ продолжува: Кина возврати со санкции за САД

t

Кина во вторникот објави санкции за четворица членови на Комисијата за меѓународна верска слобода на американската влада како одмазда за казните наметнати на кинески официјални лица поради поплаки за злоупотреби во северозападниот регион Ксинџијанг во земјата.

Санкциите „додевка“ ја зголемуваат спиралната тензија околу Ксинџијанг. Вашингтон го забрани увозот од регионот што може да се направи со принудна работа, додека активистите повикуваат на бојкот на Зимските олимписки игри во Пекинг во февруари. Кина ги отфрли обвинувањата за злоупотреби и претходно возврати со објавување повици за бојкот на странските брендови за чевли и облека.

На претседателката и на тројцата членови на американската комисија им е забрането да ја посетат Кина, Хонг Конг и Макао, а сите средства што ги имаат во земјата ќе бидат замрзнати, рече портпаролот на Министерството за надворешни работи Жао Лиџијан.

Жао ги идентификуваше целните како претседателката Надин Маенза, заменик-претседателот Нури Туркел и членовите Анурима Баргава и Џејмс Кар. Асошиетед прес рече дека Жао не дал индикации дали имаат имот во Кина.

Кина се закани дека ќе возврати откако американското Министерство за финансии објави санкции на 10 декември за двајца функционери обвинети за вмешаност во репресијата на Ујгурите и другите претежно муслимански малцинства во Ксинџијанг. Пекинг е обвинет за масовни притворања, принудни абортуси и други злоупотреби.

Министерството за финансии беше насочено кон Шохрат Закир, претседател на владата во регионот од 2018 година до почетокот на оваа година, и Еркен Тунијаз, кој ја има оваа позиција сега, а претходно беше заменик-претседател.

„САД треба да ги повлечат таканаречените санкции и да престанат да се мешаат во работите на Ксинџијанг и во внатрешните работи на Кина“, рече Жао. „Кина ќе даде дополнителни одговори во согласност со развојот на ситуацијата“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Еден од најуспешните Македонци во Америка:…

Се пријавив во Армијата, служев во гарда…

Груби-Агелер: Уставните измени имаат посебно значење како…

Потребата од уставни измени, интеграцијата на земјата…

Лавров: Американската политика на воена конфронтација со…

Политиката на воена конфронтација на САД и…

Паника во САД и Јапонија: Не можат…

Вашингтон и Токио нема да можат да…

Американската амбасада во Тирана со предупредување до…

Американската амбасада во Тирана упати предупредување до…