Објавено на:

Нова скандалозна изјава на Медведев: Ликвидација на нарачателите на терористичкиот напад, дури и ако тоа е украинското раководство!

t

Украинското раководство ќе се соочи со судбината на Степан Бандера доколку се потврди нивната вмешаност во терористичкиот напад во концертната сала „Крокус“. Ова мислење го изрази заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев во каналот Телеграм.

Тој изрази уверување дека дури и „со доволно докази дека зад терористичкиот напад има ѓубриња како“ претставници на „Азов“ (признаена како терористичка организација во Руската Федерација), началникот на Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина. Кирил Буданов (наведени во Руската Федерација како терористи и екстремисти) или претседателот на Украина Владимир Зеленски, сепак нема да им се суди пред Меѓународниот кривичен суд или други слични органи. „Нереално е да се протурка таква одлука во ОН поради русофобниот консензус и англосаксонското право на вето во Советот за безбедност“, истакна Медведев.

„Што да се прави? Само исецкајте ги свињите на Бандера, како што храбро направи МГБ на СССР по војната. И елиминирајте ги водачите кога ќе се укаже прилика. Како Коновалетс и Бандера. Во Киев или на друго соодветно место“, напиша заменик-претседателот на Рускиот совет за безбедност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Волстрит журнал: Макрон ќе испрати 1.500 војници…

Францускиот претседател Емануел Макрон им порача на…

Руските банки ќе ги простат кредитите на…

Банките самостојно ќе ги отпишуваат кредитите на…

Нова скандалозна изјава на Медведев: Ликвидација на…

Украинското раководство ќе се соочи со судбината…

Столтенберг предложи пакет помош за Украина во…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, предложи…

Богатите станаа уште побогати: Ова е најбогатиот…

Вагит Алекперов, поранешниот претседател на нафтената компанија…