Објавено на:

Нови видеа по пукањето на браната во Орск, загрозени се три села

t

Објавена е нова снимка од Орск каде браната пукна поради поплава.
Во Орск повторно е пробиена насипната брана, соопшти прес-службата на Министерството за вонредни состојби на Русија.
Повторно е пробиена насипната брана. Во опасност од поплавување се селата Тру и една улица“, се наведува во соопштението.
Претходно беше најавено дека браната е поткопана во друг дел кај Орск и дека во тек е евакуација на најблиската населба Никел.
За тоа што се случува на лице место бил информиран рускиот претседател Владимир Путин и му наредил на министерот за вонредни ситуации Александар Куренков да замине во областа Оренбург.

Да потсетиме, во поплавите кои во петокот ја зафатија територијата на Орск, откако пукна браната што го штитеше градот од реката Урал, загинаа три лица. Во тек е масовна евакуација на луѓето од Стариот град.
Министерството за вонредни состојби соопшти дека досега се евакуирани 1.121 лице, меѓу кои 331 дете.
Некои жители одбиваат да се евакуираат. Во Оренбург сирената била вклучена за да се предупредат луѓето и да се повика на евакуација.
Нивото на водата на реката Урал кај Оренбург се приближува до опасното ниво од 930 сантиметри, соопшти градската управа.


Претходно прес-службата на гувернерот и администрацијата на областа Оренбург во Русија соопшти дека во тој регион се поплавени 2.556 домаќинства и 6.886 градинарски парцели. Евакуирани се 4.208 лица, а 427 лица се во центрите за привремени престој.
Како што прецизира градоначалникот на Орск, Василиј Кожупица, на две места е делумно оштетена браната. Поплавените енергетски објекти во Орск се исклучени од напојување со електрична енергија, струја нема во повеќе области. На лице место работат повеќе од 530 комунални работници и спасувачи, а градот е во вонредна состојба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

Макрон бара Киев да добие дозвола да…

Францускиот претседател Емануел Макрон се заложи Киев…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…

Кремљ: НАТО веќе е во директен конфликт…

НАТО веќе е во директен конфликт со…

Естонскиот премиер се закани: Ќе направиме „сѐ…

Естонија ќе направи „сѐ што е можно“…