Објавено на:

Нови тензии: Германија протера руски дипломат

t

Германската влада протерала службеник од рускиот конзулат во Минхен поради сомневање дека се занимавал со шпионажа, пишува „Шпигел“.

Вработен во конзулатот во Минхен е прогласен за „персона нон грата““, се вели во написот.

Како што беше прецизирано, дипломатот наводно бил вработен во Руската служба за надворешно разузнавање.

Се посочува дека тој е уапсен во рамките на истрагата против Русинот Илнур Н. кој работел на еден од германските универзитети, а чие апсење беше најавено минатата година. Оваа недела беше објавено дека Сојузното обвинителство на Германија поднело обвинение против Илнур Н. поради шпионажа во корист на Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Путин пушти во употреба две нуклеарни…

Рускиот претседател Владимир Путин пушти во употреба…

Захарова: Бугарија долго време е на патот…

„Денеска властите во Софија преминаа на практично…

Њујорк Тајмс: САД сакаат Украина да се…

Пентагон го советува Киев за нова стратегија…

Претставничкиот дом на САД ја одобри забраната…

Предлог-законот треба да помине во Сенатот и…

Ројтерс: Земјите на ЕУ поделени околу забраната…

Брисел ги омекнал ограничувањата поради загриженоста што…