Ново големо поскапување на горивата: Бензинот за денар, дизелот за денар и пол

t

Од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) информираат дека е донесена одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,01 % во однос на Одлуката од 24.1.2022 година.

-Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,00 денари/литар, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денари/литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,509 денар/килограм и сега ќе изнесува 44,722 ден/кг.

Од 1.2.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 79,50 (денари/литар)

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 81,50 (денари/литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 71,50 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 71,50 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 44,722 (денари/килограм)

Во изминатиот седумдневен период сите референтните цени на светските берзи во просек бележат зголемување: кај бензинот за 1,601 %, кај дизелот за 0,766 % , кај екстра лесното масло за 0,086 % и кај мазутот за 0,271 %.

Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е понизок за 1,005 % .Напоменуваме дека ова се максималните цени на нафтените деривати од 00:01 часот на 1.2.2022 година. Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за транспорт можат да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за транспорт и пониско од највисоките утврдени цени, велат од РКЕ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НАЈНОВА ВЕСТ, ДЕЈАН ПРИЗНАЛ ДЕКА ЈА УДАВИЛ…

Дејан Драгијевиќ (50) синоќа на рочиштето во…

Апсења низ Скопје, пронајдена марихуана

На 05.04.2024 во 17.35 часот на подрачјето…

Американската министерка за финансии ги предупреди кинеските…

Американската министерка за финансии Џенет Јелен денеска…

Несреќа на Партизанска: Велоспиедист прегази повозрасна скопјанка

Повозрасен велосипедист прегази жена пешак во Скопје.…

Во Иран уапсени се членови на Исламската…

Иранската полиција соопшти дека уапсила висок оперативец…