Објавено на:

Ново поглавје: ЕУ се стреми кон целосна замена на рускиот со американски гас

t

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен најави ново партнерство меѓу ЕУ и САД, кое предвидува дополнителни испораки на течен гас од Америка како замена за рускиот гас.

„Утре заедно со американскиот претседател Џозеф Бајден ќе претставиме ново поглавје во нашето енергетско партнерство. „Станува збор за дополнителни количества американски течен гас за ЕУ ​​кои ќе го заменат рускиот гас“, изјави таа за новинарите во Брисел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров ги спореди САД со Хитлер: И…

Соединетите Американски Држави денеска го потчинија целиот…

Поранешниот шеф на ЦИА се закани: САД…

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе…

Најмалку 78 лица загинаа од ураганот Ијан…

Смртниот биланс од разорниот ураган Ијан со…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

“Најмногу не сакаат”: Од земјите од регионот…

Стејт департментот соопшти повеќе од две милијарди…