Објавено на:

Нов конфикт? Романија пресретна украински воен авион

t

Романија во четвртокот утрото исфрлила два авиони F-16 Fighting Falcon за да пресретне странски воен авион, соопшти тамошното Министерство за одбрана. Пресретнатата цел беше идентификувана како борбен авион Сухој Су-27 на украинското воздухопловство. Беше упатено да слета во воена база во близина на градот Бакау во источна Романија, се вели во соопштението.

Министерството соопшти дека пилотот на украинскиот авион сам им се предал на романските власти. Букурешт ги проценува правните последици од инцидентот. Министерството за одбрана соопшти дека подоцна ќе даде дополнителни детали за ситуацијата.


Веста доаѓа во време на руска воена операција во Украина, која Русија ја започна во четвртокот наутро. Москва ги идентификуваше украинските воени аеродроми и авионите на теренот како примарна цел за нејзините воздушни напади.

Романија, членка на НАТО, рече дека ги презела сите неопходни мерки на претпазливост и дека ги следи настаните што се случуваат во соседната земја.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ја започнал операцијата за принудување на демилитаризација и „денацификација“ на Украина. Тој ги обвини САД дека ја вооружуваат земјата против Русија и замижуваат пред присуството на радикални националисти во редовите на украинските војници. Операцијата имаше за цел да спречи полошо крвопролевање во иднина, тврди рускиот лидер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

Германија ќе испорача 15 “Гепарди” во Украина

Германија во јули ќе и ги испорача…

Министерство за одбрана на Русија: Уништивме 12…

Соборени 10 украински беспилотни летала и пресретнати…

Зеленски: Русија го претвори Донбас во пекол

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија…