Објавено на:

Нов напад на Израел над Сирија: Еден војник е мртов, неколкумина се повредени

t

Израелската армија синоќа гаѓаше радари и противвоздушни системи на територијата на Сирија како одговор на истрелувањето на противвоздушна ракета која експлодираше над Израел, соопшти прес-службата на воената прес-служба.

„Откако во воздух (над територијата на Израел) експлодираше противвоздушна ракета истрелана од Сирија, израелската армија ги нападна противвоздушните системи во Сирија. Меѓу целите беа сириски радари и противвоздушни батерии кои испукаа проектили врз израелски Авиони на воздухопловните сили“, се наведува во соопштението.

Според командата на сириската армија, во нападот загинал еден војник, а петмина се повредени. Нанесена е и материјална штета. Нападот бил извршен од правец на Либан. Сириската воздушна одбрана успеа да собори неколку ракети.

Израел периодично напаѓа воени објекти во Сирија, објаснувајќи дека не сака да дозволи модерното оружје да падне во рацете на непријателот, пред се на либанското движење „Хезболах“, кое се бори на страната на Башар Асад.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Не стивнуваат протестите во Израел: 450.000 народ…

Голем број Израелци вечерва излегоа на улиците…

САД изразија загриженост за ситуацијата со масовните…

Белата куќа, преку својот портпарол, Џон Кирби,…

Нетанјаху се откажа, Израелците не: Продолжуваат масовните…

Една од главните лидерки на движењето за…

Народот победи! Нетанјаху го одложува спорниот закон…

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху и министерот за…

Шокнатна изјава на разрешениот министер за одбрана:…

Разрешениот министер за одбрана на Израел, Јоав…