Нов рекорд на српската железница: Возот достигна брзина од 201,5 километри на час

t

Возот со мерните возови на Германските железници за тестирање на брзата пруга од Белград до Нови Сад, достигна брзина од 201,5 километри на час. Возот таа брзина ја достигна во петокот попладне, без никакви потешкотии во функционирањето и сообраќајот, изјавија за Танјуг од железничката инфраструктура на Србија.
За прв пат брзината од 200 километри на час е постигната при пробното возење на делот од брзата пруга меѓу Стара Пазова и Нова Пазова.
По тој повод, брзинометарот во специјална локомотива, кој пристигна од Германија за тестирање на брза пруга во Србија, забележа максимална брзина од 201,5 километри на час.

Тестирањето се одвива според утврдената динамика и ќе продолжи во наредните денови.
На главната железничка станица Белград Центар во Прокоп има нова Телеком команда за сообраќај на брзи возови, односно Диспечерски команден центар каде стручните служби на српската железничка инфраструктура и изведувачите постојано го следат функционирањето на брзиот сообраќај и тестови.
На 17 јануари започна динамичното тестирање на пругата со брзина и до 200 километри на час од Белград до Нови Сад, а ден подоцна пристигна и специјалното мерно коло на германската железничка компанија „Дојче Бан“, која беше ангажирана за реализација на оваа работа.
Тестирањето на брзата пруга се врши во фази и во делници по целата брза пруга Белград-Нови Сад, а планирано е оваа фаза на тестирање да трае до 4 февруари.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Складирал 2.000 тони шеќер :Ова е…

Вештачкиот недостиг на шеќер во Србија го…

(Видео) Чудно но вистинито: Се одржа антируски…

Раша тудеј објави видео од Белград каде…

Вулин дециден: Србија нема да воведе санкции…

Министерот за внатрешни работи Александар Вулин денеска…

Димитров: Македонија е генетски поврзана со Русија…

Проблемот со европската интеграција на Македонија не…

Брнабиќ: Изложени сме на огромни притисоци бидејќи…

Премиерката Ана Брнабиќ рече дека Србија е…