Објавено на:

Норвешката министерка за здравство поднесе оставка поради плагијат

t

Министерката за здравство на Норвешка, Ингвилд Кјеркол (48) денеска поднесе оставка по обвинувањата дека нејзината магистерска е плагијат. Универзитетот Норд во Бодо, каде што ја поднела магистерската во 2021 година, по извршената истрага вчера потврди дека нејзината магистерска е плагијат.

Дојдовме до заклучок дека Ингвилд треба да поднесе оставка од функцијата министер, изјави премиерот Јонас Гар Стур, додавајќи оти истрагата утврдила дека плагијатот бил „намерен“.

Кјеркол истакна дека таа и коавторот „немале намера да копираат туѓи достигнувања“.

– Иако боли затоа што не ви веруваат, мора да го прифатиме фактот дека Универзитетот има поинакво мислење, истакна Кјеркол на заедничката прес-конференција со Гар Стур.

Таа ја презеде функцијата во октомври 2021 година, кога Гар Стур ја претстави коалициската влада, составена од неговата Лабуристичка партија и Партијата на центарот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Цената на златото достигна ново рекордно високо…

Светската цена на златото повторно порасна на…

Бог да чува: Син им се заканувал…

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против…

„Фајненшл тајмс“: Г7 размислува за заем од…

Сојузниците на Вашингтон од Г7 го разгледуваат…

Шутаров во „Тешки муабети“: Не ми се…

- Во последните две години се донесоа…

Протест на Македонците во Панчево поради притисоците…

Поради губење на просториите и седиштето на…