Објавено на:

Нуклеарниот договор поблиску од било кога: Ако САД се прагматични Иран е спремен за финализација

t

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан изјави денеска дека Исламската Република и светските сили се поблиску од кога било до обновување на нуклеарниот договор од 2015 година.

-Доколку САД се прагматични, ние сме подготвени министрите за надворешни работи на земјите од заедничката комисија за нуклеарниот договор да се соберат во Виена и да го финализираат договорот, истакна Амирабдолахиан на прес-конференција со сирискиот колега Фајсал Мекдад.

-Веруваме дека денес сме поблиску до договор во Виена од кога било досега, нагласи шефот на иранската дипломатија.

По 11 месеци преговори, и Иран и САД сега тврдат дека топката е во полето на противникот.

Стејт департментот вчера соопшти дека договорот не е блиску и е неизвесен. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

Њујорк Тајмс: Американските разузнавачки агенции велат дека…

Американските разузнавачки агенции велат дека членовите на…

(Фото) САД го покажаа “најдоброто”: Ова е…

Најновиот и најнапредниот носач на авиони на…

Лавров ги спореди САД со Хитлер: И…

Соединетите Американски Држави денеска го потчинија целиот…

Поранешниот шеф на ЦИА се закани: САД…

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе…