Нè „ослободија од режимот“ за да ја ограничат слободата на говор: Новинарите на настани само со ковид-сертификати

t

Владата вчера го дополни протоколот за организирање на настани со медиско присуство, а измените се однесуваат на следењето на настани од страна на новинарите и медиумските работници.

„Задолжително е поседување на ковид сертификат за примени две дози на вакцини или потврда за прележан ковид не постар од 45 дена од денот на прележувањето“, соопшти владиниот портпарол Мухамет Хоџа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Политички аналитичари: Израел падна од високо, Xамаc…

Политичкиот експерт Фахми Хуваиди рече дека прифаќањето…

Спасовски: Медиумите се сериозен партнер на МВР

Медиумите се сериозен партнер на МВР.  Во…

„ПУШТЕТЕ ГИ НЕКА УМРАТ“ Сериозни обвинувања за…

Патрик Валанс, главниот научен советник на владата…

Словачкиот премиер ја запре комуникацијата со четири…

Словачкиот премиер Роберт Фицо денеска ја прекина…