Нecпoсобноста да се реши ситуацијата околу Косово ја покажува нeмоќта на Европската унија

t

Неспособноста на Брисел да помогне во решавањето на ситуацијата на Косово ја покажува немоќта на Европската унија, изјави министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, во интервју за „Прв канал“.
Шефот на руската дипломатија го привлече вниманието на договорот меѓу Белград и Приштина од 2013 година за создавање заедница на српски општини на Косово, кој беше постигнат со посредство на Европската унија.
„Европската унија ја покажа својата неспособност да помогне да се постигне решение за многу тешката ситуација со Косово, а приштинските власти на Косово рекоа дека нема да го исполнат договорот, иако сè е потпишано. Оттогаш се манифестира немоќта на Европската унија“, изјави Лавров.

Заедницата на српските општини на Косово предвиде да им даде автономни права на Србите, кои во голема мера потсетуваат на она што е опфатено со договорите од Минск за Донбас, самопрогласените Доњецк и Луганските народни републики, додаде рускиот министер.
„Во двата случаи, Европската унија одигра одлучувачка улога. И двата договори се однесуваат на правата на Словените, православните и во двата случаи Европската унија нема да мрдне со прст за земјата што ги блокира овие договори да ги исполни своите обврски“, заклучи Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија го враќа шахот во училиштата

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, оцени денеска…

Курти: Граѓаните на Косово и Албанија да…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска од Форумот…

Петковиќ: Симболите на “голема Албанија” во Косово…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија,…

Курти: Косовските безбедносни сили се наследници на…

Косовските власти денеска го слават денот на…

Сите средношколци во Србија ќе добијат 10.000…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека…