Објавено на:

Обединетото кралство со прослава за 70 годишницата на кралицата Елизабета

t

Од денеска до недела Британија и земјите од Комонвелтот слават 70 години на тронот на британската кралица Елизабета Втора, нејзиниот платинест јубилеј. 

Елизабета, која тогаш имала 25 години, стана кралица на 6 февруари 1952 година, по смртта на нејзиниот татко, кралот Џорџ Шести. Нејзиното официјално крунисување беше на 2 јуни 1953 година во Вестминстерската опатија, но нејзиното владеење започна со смртта на нејзиниот татко.

Сега има 96 години, таа е британскиот монарх со најдолг стаж и прва што стигна до тронот во последните седум децении.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Нов „шамар“ за Џонсон: Конзервативците загубија на…

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон беше…

Русија: Британија бара помош за смртните казни…

Рускиот амбасадор во Лондон во вторникот изјави…

Британија со нови санкции

Британската влада е решена да воведе дополнителни…