Објавено на:

Обрадовиќ со дрзок одговор за литванските новинари: Никој не зборуваше за бомбардирањето на мојата држава, Иран и Сирија

t

Жељко Обрадовиќ, тренерот на кошаркарите на Партизан, при гостувањето во Литванија доби провокативно прашање кое нема врска со спорт – побарано од него да ја коментира ситуацијата во Украина.


Обрадовиќ секако не беше расположен за поширока приказна бидејќи неговиот тим доживеа тежок пораз од Лиеткабелис во Еврокупот (93:78), но медиумите инсистираа да биде тема ситуацијата во Украина.


„Ова не е прв пат да се случи. Имам 62 години и се сеќавам на многу работи во мојот живот. Не можам да се сетам дека луѓето претходно зборувале за тоа. „Мојата земја беше бомбардирана во 1999 година и не видов луѓе да зборуваат за тоа“, рече Обрадовиќ.
Тој инсистираше на тоа дека е противник на каква било војна.


„Секако дека сум против секоја војна, страшно е еден човек да загине поради војната. Само, не се зборуваше за војни во Ирак, Сирија, Авганистан, дали сега некој зборува за тоа?“, заклучи Обрадовиќ.


Трофејниот тренер зборуваше и за предавство на својот тим.


„Немаме оправдување за такво прашање. Игравме одлично дерби со Звезда пред два дена и победивме, но тоа не е оправдување, тоа е најлошото можно оправдување што некој може да го измисли. Во нашиот тим играа само двајца играчи, Кевин Пантер кој секогаш е подготвен да му помогне на тимот и Раде Загорац. Другите беа катастрофа“, заклучи Обрадовиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ: Најмногу ме погоди што Македонија гласаше…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во интервју…

Вучиќ: Колективниот Запад нѐ потцени

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва изјави…

Само во Србија: Кој го проектирал овој…

Необичен пешачки премин се појави во населбата…

Гласање за Резолуцијата за Сребреница денес во…

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа…

Агродронови, најмодерна механизација и роботи изложени на…

Сè што е поврзано со земјоделството, од…