Објавени неофицијални резултати од пописот: Македонците остануваат мнозинство, значајно зголемување на процентот на Албанци во државата

t

Уште четири дена нѐ делат од објавувањето на резултатите од Пописот на население.

ТВ21 од извори во Заводот за статистика дознава дел од резултатите во однос на бројот на резидентното и нерезидентното население.

-Неофицијално дознаваме дека во Македонија живеат 1 милион и 800 илјади граѓани. Заедно со дијаспората сме 2.1 милион, што значи дека околу 300 илјади живеат во странство. Вкупниот број граѓани кои имаат матичен број е 2,5 милиони, објави телевизијата.

Заедно со дијаспората, според неофицијални извори, Македонците би излегле од 60 до 62%, Албанците 29,5%, а припадниците на останатите етнички заедници од 8 до 10%, пренесе ТВ 21.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРАВО: Македонците во Швајцарија ја прошируваат наставата…

Додека во Македонија, предметот македонски јазик се…

“Македонски” попис и во Хрватска: Им фалат…

Државниот завод за статистика ги објави конечните…

Блуши: Македонското малцинство е богатство за Албанија

Генералниот секретар на Партијата на слободата, Теди…

(Фото) Македонците од двојазично училиште во Мелбурн…

Основното училиште „Лејлор Норт“ во Мелбурн, во…

Британците незадоволни: Албански мигранти ги полнат нивните…

Албанците ги окупираат британските затвори”, пишуваат британските медиуми во…