Објавено на:

Ова е лyдоcт: Да се тестираш без никакви симптоми е рамно на самоуништување – ќе кpaxира целиот систем, тврди британски онkoлог

t

Познат професор по онкологија предупреди дека Британија станала опседната со брзи тестови за Ковид 19 и покрај фактот што повеќето луѓе немаат никакви симптоми, и дека тоа нанесува сериозна штета на економијата и ја попречува „работата за спасување на животот“ во болниците, пренесува Дејли Меил.

Опишувајќи ја масовната употреба на тестови како „манија“ и „хистерија“, професорот Ангус Далглиш од болницата Свети Џорџ, Универзитетот во Лондон пишува во Дејли Меил вели дека „тоа е рамно на национално самоуништување“.

„Болниците, транспортните мрежи, нашите поштенски услуги и услуги за собирање ѓубре и стотици илјади британски бизниси сега се осакатени поради манијата да ги проверуваат луѓето за инфекција за која немаат никакви симптоми“, додава тој.

Далглиш забележува дека поради тоа што луѓето опсесивно тестираат и пронаоѓаат позитивни резултати, а потоа мораат да се изолираат, иако немаат симптоми и веројатно не можат да го пренесат вирусот, „секојдневниот живот – и економијата – се изложени на ризик да се запрат. ”

„И уште позагрижувачки, клучната работа за спасување животи е загрозена, со повеќе од 40.000 вработени во британското здравство кои не можеа да присуствуваат на работа најмалку два дена минатата недела“, забележува професорот понатаму.

Далглиш апелира дека „Најмалку 10 проценти од персоналот во многу болници биле на боледување или во самоизолација. Во болниците во Лондон, околу 200 лица воен персонал, вклучително и 40 лекари од вооружените сили, мораа да бидат распоредени за да се осигураат дека одделенијата
ќе останат отворени.

Забележувајќи дека варијантата Омикрон е многу блага, но многу „раширена“ со изолација што прави малку за да се бори против нејзиното натамошно ширење, професорот понатаму ги опишува самонаметнататата изолација како „лудост“.

„Вистинската штета е направена со принудување на персоналот во билниците со благи или никакви симптоми дане оди на работа“, пишува тој, додавајќи: „Оваа криза е самонанесена – и мора да дејствуваме за да ја ограничиме сега“.

Како што забележавме минатиот месец, лекарите предупредуваат за „најголемата катастрофа поради рак која што некогаш го погодила британското здравство“ откако извештајот на Националната ревизорска канцеларија (НАО) покажа дека од почетокот на пандемијата „милиони луѓе избегнувале да бараат , или не можат да добијат здравствена заштита“.

Извештајот покажа дека дури 740.000 итни упати за нега на рак биле пропуштени поради заклучувањата и корона мерките.

Далглиш претходно беше на насловните страници кога тој и норвешкиот виролог Биргер Соренсен презентираа убедливи докази кои сугерираат дека вирусот првично бил произведен во лабораторија.

Како што забележаа научниците, тие беа игнорирани во 2020 година се до една 2021 кога разузнавачките наоди открија дека работниците во лабораторијата во Вухан се разболеле со симптоми на КОВИД-19 во ноември 2019 година.

Извор: Дејли Меил

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Три лица починаа, 151 нов случај на…

Во последните 3 дена (од 27.05 до…

НЕМА ПОЧИНАТИ: Ова е најновата Ковид 19…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

Северна Кореја регистрираше скоро 2 милиони пациенти…

Пред само една недела го пријавија првиот…

Позната е новата ковид статистика

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

Северна Кореја пријави околу 270.000 нови случаи…

Северна Кореја пријави уште 269.510 случаи со…