Објавено на:

Ова е местото каде што е усмртена Данка – еве како се откриени сторителите

t

Според известувачите на „Блиц“ од местото на настанот, полицијата во моментов е на Старобањска пат и го блокирала пристапот до депонијата. Осомничените за убиството на девојката од Бор, Данка Илиќ, полицијата ги донела на депонија каде наводно го фрлиле нејзиното тело.

На местото на дивата депонија во моментов се лоцирани екипи на форензичари и багер. Депонијата се наоѓа на сред пат од Бањско Поље до селото Брестовац од каде што се родителите на Ивана.

Багерот повторно копа на истото место на дивата депонија, фокусот е токму на еден дел. Пристигна камион од Јавното комунално претпријатие, а потоа и други возила од истото претпријатие.

Телото на детето уште не е пронајдено

Оваа информација ја соопшти Драган Ј.Вучиќевиќ, главен уредник на Информер.

– Полицијата се уште не го пронашла телото. Тоа беше погрешна информација што ја објавија медиумите. Сторителите го признале делото, но телото на малото девојче се уште не е пронајдено. Истрагата продолжува – изјави Вучиќевиќ на ТВ Информер.

Како што е објаснето, и двајцата биле однесени во различно време на депонијата кај Бањско поле и двајцата покажале на истото место. Да потсетиме, Вучевиќ објасни и како се откриени убијците.

-Траги од крв се откриени само со форензичка анализа. Утврдено е дека крвта и припаѓа на малата Данка. Полицијата уште од почетокот имаше индиции дека се случило вакво нешто. Овие убијци повеќе пати се враќале на таа депонија и дополнително го закопувале телото на девојчето. Страшно злосторство, со предумисла. Доказите во оваа истрага полицијата ги добила преку форензичка анализа на траги од крв. Веднаш штом откриле дека крвта најверојатно е на Данка, работниците биле уапсени и паднале на полиграф. Еден од нив потпишал признание, другиот сè уште не сака. Најстрого ќе бидат казнети – рече Вучиќевиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски бара НАТО да ја соборува руската…

Северноатлантската алијанса мора да собори руски воени…

„И секоја капка од твојата рана ко…

На денешен ден, 22 мај во 1944…

Прегласување на неколу избирачки места – Ќе…

Во седум избирачки места во изборните единици…

СПЦ: Утре наутро молитви во Хиландар за…

Хиландарскиот игумен Методиј со монасите ќе се…