Објавено на:

Огнената стихија дојде до Атина, Грците во паника

t

Стотици пожарникари во Грција во текот на ноќта се обидоа да изгаснат пожари на периферијата на Атина, наредена е дополнителна евакуација, а властите предупредија на ризик од нови пожари низ земјата, пренесе Катимерини.

Цивилната заштита нареди евакуација на областа Ано Лиоси во северозападниот дел на Атина, област со повеќе од 25.000 луѓе.

Во гаснењето на пожарот на Парнита учествуваат хеликоптери за да се спречи ширењето на пожарот кон Националниот парк.

Пожарите сè уште беснеат во другите региони на земјата, а главните фронтови каде пожарникарите се борат со пламените јазици се во Евија, Самотраки, Макракоми и Родопи на истокот од земјата.

Во пожарите, кои беснеат во Грција од саботата, загинаа 20 лица, а над 400.000 хектари земјиште изгореа.„Ситуацијата невидена“, изјави грчкиот министер за климатски кризи и цивилна заштита Василис Кикилијас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен земјотрес во Грција

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според…

(Видео) Македонска народна музика ечи низ улиците…

Низ улиците на Солун ечи народна македонска…

АЈ НА ЗДРАВЈЕ ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА

Грчко вето за пристапните преговори на Албанија. …

Грчкиот премиер збесна откако Велика Британија ненадејно…

Атина изрази „навреденост“ од премиерот Риши Сунак…

Грците го прекинаа транспортот на руската нафта…

Група големи грчки бродски компании ги суспендираа…