Огромен пораст на новозapaзени во Србија: Реистрирани 13.693 нови случаи, починале 22 пациенти

t

Во последните 24 часа во Србија 13.693 лица биле позитивни на коронавирус, а починале 22 пациенти од вкупно 37.402 тестирани лица. На респиратори се 86 пациенти.

Државниот секретар во Министерството за здравство, Мирсад Ѓерлек, посочува дека состојбата во системот на Ковид е многу посериозна од пред две до три недели и дека има два параметри кои загрижуваат.

„Тоа е бројот на луѓе на респиратори и бројот на луѓе кои ги загубија животите. Ова не се алармантни податоци, но секако се загрижувачки“, рече Џерлек.
Потенцира дека притисокот врз здравствениот систем е голем и дека од болниците за КОВИД се преселил во клиники за КОВИД , каде се води тешка и сериозна борба против коронавирусот.
„Со добра организација се трудиме некако да излеземе во пресрет на сите пациенти, за што побрзо да ја добијат здравствената заштита што ја очекуваат“, посочува Џерлек.
Тој наведува дека само во понеделникот во Белград имало 8.000 прегледи, а во текот на ноќта уште 700.
„Затоа го зголемивме капацитетот на амбулантата за ковид, па само во Белград во моментов на терен имаме 195 екипи. Пред пет дена имаше околу 120 екипи. Ние секојдневно ја следиме ситуацијата и се обидуваме да организирај сервис“, објаснува Џерлек.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петровска на средба со Вучевиќ: Интеграција во…

Министерката за одбрана на Република Македонија, Славјанка…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Србија “ќе си легне на брашното”? Лајчак…

Специјалниот пратеник на ЕУ, Мирослав Лајчак, рече…

Хил: Србија плаќа превисока цена за невоведување…

Соединетите Американски Држави разбираат дека Србија има…

Додик во одбрана на Вучиќ: Косово еден…

Претседателот на босанскиот ентитет Република Српска, Милорад Додик,…