Објавено на:

Огромен скaндал на ЕП во ракомет

t

Еден од најдобрите ракометари во светот Никола Карабатиќ имал позитивен тест по мечот помеѓу Франција и Холандија, но и покрај тоа, ЕХФ му дозволила да игра против Исланд.

По пишувањата на медиумите оваа информација ја потврдија и од ЕХФ и ја објаснија својата одлука.

Точно е дека Никола Карабатиќ доби позитивен тест по мечот со Холандија. Нашите медицински експерти ја прегледаа неговата медицинска историја затоа што и претходно беше заразен со Kовид. Доби дозвола за игра затоа што имаше висок процент на антитела и не претставуваше закана за околината – гласи објаснувањето на ЕХФ.

Крабатиќ беше позитивен на 22 декември и поради тоа пропушти дел од подготовките. Со одлуката на ЕХФ, тој следните натпревари ќе добива дозвола и со позитивен тест, нема да може да настапи само ако нивото на неговите антитела драстично се намали.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скандал во Бугарија: Болниците се проверуваат заради…

За случајот со заменетите бебиња, покрај Извршната…

Закани со пиштол кон медицински сестри, демолирање…

Мафтање со огнено оружје-Пиштол, закани кон вработениот…

Скандал: ЕВН призна дека СИТЕ ПЛАЌАМЕ ЗА…

ЕВН призна дека сите граѓани плаќаат за…

Голем скандал во Франција: Макрон ветил менување…

Илјадници протечени датотеки открија како „Uber такси“…

С*екс скандал во Хрватска: Политичари испраќале експлицитни…

Хрватски „Вечерњи лист“ дошол до експлицитни пораки…