Објавено на:

Огромен скaндал на ЕП во ракомет

t

Еден од најдобрите ракометари во светот Никола Карабатиќ имал позитивен тест по мечот помеѓу Франција и Холандија, но и покрај тоа, ЕХФ му дозволила да игра против Исланд.

По пишувањата на медиумите оваа информација ја потврдија и од ЕХФ и ја објаснија својата одлука.


Точно е дека Никола Карабатиќ доби позитивен тест по мечот со Холандија. Нашите медицински експерти ја прегледаа неговата медицинска историја затоа што и претходно беше заразен со Kовид. Доби дозвола за игра затоа што имаше висок процент на антитела и не претставуваше закана за околината – гласи објаснувањето на ЕХФ.

Крабатиќ беше позитивен на 22 декември и поради тоа пропушти дел од подготовките. Со одлуката на ЕХФ, тој следните натпревари ќе добива дозвола и со позитивен тест, нема да може да настапи само ако нивото на неговите антитела драстично се намали.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скандал во Британија: Пратеник гледал пронографски материјали…

Британскиот конзервативен пратеник Нил Периш е суспендиран…

(Видео) СКАНДАЛ: Роналдо удри момче со аутизам…

Најголемата ѕвезда на Манчестер јунајтед, Кристијано Роналдо…

Нови скандали излегуваат на виделина: Филипче договорил…

Поранешниот министер за здравство од владата на…

(Видео) Голем скандал ја тресе Франција: Макрон…

Државен скандал ја тресе Франција откако претседателот…

Скандал: Лекар фалсификувал документи за пациентите да…

Повеќе од 1.700 општи матични лекари се…