Објавено на:

Огромна благодарност од Буча до Кавадарци и Македонија за доставената помош!

t

Од украинската општина Буча се заблагодарија на Македонија и општината Кавадарци, со која неодамна се збратимија, за како што велат тие големата помош односно генераторот од 700 киловати.

Генераторот беше исптарен од општина Кавадарци во Буча, од каде велат дека ќе го искористат за опслужување на болници, градинки и останати јавни установи.

Неодамна на церемонија во општина Кавадарци двете општини официјално се збратимија. На настанот присуствуваа Митко Јанчев, и заменик-градоначалникот на Буча, Серхиј Шепетко. Амбасадорката на Украина, Лариса Дир, тогаш потсети дека Кавадарци им помогна на Украинците уште на почетокот на војната, донирајќи 600.000 денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пронајдена дрога, приведени две лица во Кавадарци

Претрес во Кавадарци, пронајдена дрога, приведени две…

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

Приведени за злосторничко здружување, даночно затајување и…

Врз основа на досегашните предистражни дејствија и…

Акција „Синџир“ во четири општини во Македонија…

Денеска од раните утрински часови под раководство…