Односите помеѓу Бугарија и Македонија во ќор-сокак

t

Познатиот бугарски драматург, поет и писател Стефан Цанев во интервју за новогодишното издание на софискиот весник „24 часа“ ги коментираше процесите во Бугарија во изминатата 2021 година.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Цанев, кој е познат интелектуалец со својата граѓанска позиција, вели дека бугарскиот претседател Румен Радев постигнал сè што сакал и не случајно пропаднале 45. и 46. Собрание на државата и не можело да се избере функционална влада.

Коментирајќи ги бугарско-македонските односи, Цанев вели дека ситуацијата меѓу двете соседни земји е во ќорсокак.

„Бугарија, за да ја пушти Република Македонија во Европската Унија, бара Скопје да престане со говорот на омраза, а бидејќи Софија не ги пушта во Европската Унија, Скопје уште повеќе ја замрази, што, пак, ја принуди Бугарија уште покатегорично да не дозволи влез, а тоа според Цанев направило Скопје уште повеќе да ја мрази Софија, а тоа, пак направило Бугарија да го стори истото… и т.н. и т.н“, вели Цанев.

Како драматург, Цанев во интервјуто, вели дека гледа корисен излез од овој ќор-сокак и доколку премиерот на Бугарија го праша, тој ќе му каже.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Не е противуставно да бидам премиер, вели…

Претседателот на собранието Талат Џафери вели дека…

Битиќи: Да изгласаме техничка влада и уставни…

Потпретседателот на СДСМ, Фатмир Битиќи смета дека…

Галант: Израел не планира трајно да остане…

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска…

Приведен скопјанец кој ја тепал партнерката

Скопјанец кој ја нападнал вонбрачната партнерка во…

Во водите на Дрим е пронајдена автоматска…

На 09.12.2023 во 13:50 часот во Полициското…