Од МВР појаснуваат зошто двапати во различно време е пријавено исчезнувањето на Вања

t

На 27-ми ноември 2023 година во 11 часот во ПС за општа надлежност Центар од страна на таткото е пријавено дека на 27.11.2023 година околу 7.27 часот неговата малолетна ќерка веќе излегла од станот и се упатила до ОУ „Јохан Хајнрих Песталоци“, изјави вчера министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во врска со случајот со 14-годишната Вања Ѓорчевска, која веќе шест дена не е пронајдена.

Неговата изјава предизвика збунетост кај јавноста, бидејќи официјалното соопштение од МВР по повод исчезнувањето на девојчето, објавено пред пет дена, гласеше дека мајката била таа која го пријавила исчезнувањето, и тоа во 8.35 часот.

Мајката, исто така и за „Фокус“ потврди дека таа го пријавила исчезнувањето, веднаш откако класната раководителка и јавила дека Вања не дошла на првиот час.

Кој и кога всушност го пријавил исчезнувањето на девојчето, и зошто се појавија две верзии околу пријавувањето, за „Фокус“ појаснуваат од министерството.

-Мајката на девојчето го пријавила исчезнувањето во 8.35 часот на 27-ми ноември, на телефонскиот број за итни повици, 112. Потоа пријавата е проследена до надлежните институции. Таткото пак, официјално го пријавил исчезнувањето во 11 часот, истиот ден, во полициска станица, соопштија од МВР.

Од таму во повеќе наврати апелираат да не се шират дезинформации и шпекулации во врска со случајот.

Денес пак, министерот Спасовски откри дека синоќа се работело до доцните часови и биле приведени пет лица, како и дека било обезбедено едно возило како доказ, односно како трага. Истакна дека се продолжува со активностите, со цел да се дојде до расчистување на случајот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Документи+Видео) Ова се доказите за соработката помеѓу…

Maкедонската јавнос е во шок по деталите…

Добри вести од соседството, пронајдена e Сара!…

Пронајдена е Сара П.(17) од Борча која…

Koнечно искрен политичар: Не верувајте на сѐ…

Не верувајте во сѐ што ви кажуваме.…

Не за џабе ја нарекуваат Белата Палата:…

Истакнат член на партијата и близок човек…

(Видео) ПЕРО АНТИЌ „МУ ГО ЧУВА ГРБОТ“…

Поранешниот прославен македонски кошаркар и актуелен претседател…