Објавено на:

Од почетокот на војната во Газа, загинаа повеќе од 32.700 луѓе

t

Министерството за здравство, кое е под контрола на Хамас во Појасот Газа, денеска соопшти дека најмалку 32.705 луѓе биле убиени на територијата за време петмесечната војна со Израел, а 75.190 луѓе биле ранети.

Во соопштението на Министерството се наведува и дека во последните 24 часа загинале најмалку 82 лица.

Бројките пријавени од Министерството за здравство на Хамас не се потврдени и записите не прават разлика помеѓу борците на Хамас и цивилите, се додава.

Палестинската Црвена полумесечина соопшти дека утринава при доставувањето помош само во градот Газа, пет лица загинале од израелски оган, а десетици се ранети во стампедото што следувало.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Судири меѓу израелската полиција и ултраортодоксните Евреи

Израелската полиција соопшти дека се случиле насилни…

Две пиротехнички гранати биле фрлени врз израелската…

Рано утринава две пиротехнички гранати биле фрлени…

Израелски министер: Мора да продолжиме со борбата…

И покрај денешната наредба на Меѓународниот суд…

Трамп: За жал, многу од заложниците што…

Поранешниот американски претседател и кандидат на Републиканската…

Меѓународниот суд на правдата му нареди на…

Меѓународниот суд на правдата му нареди на…