Од следната година, Европарламентот со дополнителни 15 пратенички места

t

Европскиот парламент ќе има 15 места повеќе по европските избори во јуни следната година, со што вкупниот број на пратеници ќе се зголеми на 720.

Петнаесетте дополнителни места треба да се поделат меѓу 12 различни земји-членки на ЕУ, одлучија денеска европратениците.

Франција, Холандија и Шпанија треба да добијат уште по две места. Белгија, Данска, Ирска, Летонија Австрија, Полска, Финска, Словенија и Словачка ќе добијат по еден дополнителен мандат.

Дополнителните места треба да ги одразат демографските промени во населението на ЕУ од последните европски избори кои се одржаа во 2019 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Израел го демолираше парламентот во Газа…

Израелските војници во средата ја уништија зградата…

Се откажа обраќањето на Зеленски во романскиот…

Обраќањето на Зеленски во романскиот парламент кое…

Претседателот на парламентот на Канада си даде…

Претседателот на парламентот на Канда си поднесе…

(Видео) Летаа шлаканици, искршени наочари и искината…

Навреди, закани, скршени наочари и еден пратеник…

Нова Унија може да се појави на…

Интензивирањето на интеграциските процеси во областа на…