Објавено на:

Она што се случува во Газа можеме да го направиме и во Бејрут! Нова заканувачка изјава на израелскиот министер за одбрана

t

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска ја предупреди либанската шиитска група Хезболах да не ги ескалира судирите долж границата, велејќи дека Израел „може да го направи она што го прави во Газа да се случи и во Бејрут“.


„Хезболах го вовлекува Либан во војна што може да се случи“, им рече Галант на војниците во видеото што го емитуваа израелските телевизиски канали, објави Ројтерс.
Според него, Хезболах прави грешки и оние кои ќе ја платат цената се пред се граѓаните на Либан.
„Она што го правиме во Газа, можеме да го направиме и во Бејрут“, истакна Галант.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Судири меѓу израелската полиција и ултраортодоксните Евреи

Израелската полиција соопшти дека се случиле насилни…

Две пиротехнички гранати биле фрлени врз израелската…

Рано утринава две пиротехнички гранати биле фрлени…

Израелски министер: Мора да продолжиме со борбата…

И покрај денешната наредба на Меѓународниот суд…

Трамп: За жал, многу од заложниците што…

Поранешниот американски претседател и кандидат на Републиканската…

Меѓународниот суд на правдата му нареди на…

Меѓународниот суд на правдата му нареди на…