Опасно е да се живее во Тетово и Струмица вечерва – енромно загадување на воздухот во овие два града

t

Тетово цела недела е со енормни вредности на загаден воздух, според мерните станици на апликацијата МојВоздух, а алармирано е и дека е најзагаден град во Македонија пред Струмица. Дозволена количина на концентрација на ПМ10 честички е 50.

Во Тетово денеска измерена е концентрација од 208, а во изминатите денови гравитираше меѓу 170 – 175. Според овие вредности, воздухот има наднормално загадување и треба да се избегнуваат подолги периоди на отворена површина. На мали деца, стари лица и бремени жени им се препорачува да не излегуваат без посебна потреба.

Во Струмица пак вчера беа измерени 332 концентрација на ПМ10 честички, додека претходните два дена беа измерени од 155 до 222.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Затворски полицаец од Струмица однел затвореник да…

ОВР Валандово поднесе кривична пријава против Р.М.(42)…

Левица: Касами повика на рушење на уставниот…

Првиот човек на Движењето Беса и актуелен…

Струмица вечерва е најзагаден град во Европа!

Струмица вечерва е најзагаден град во Европа,…

(Видео) Давидовски: Тетовци, особено жителите во радиус…

Жителите на Тетово, особено жителите кои живеат…

Во пожарот во фабриката во тетовско изгореа…

Во фабриката во тетовско Фалише изгоре голема…