Објавено на:

Опомена пред исклучување: Москва му врачи на американскиот амбасадор протестна нота – Еве што порача во неа

t

Москва денеска одговори на навредите на американскиот претседател Бајден кој Путин го нарече воен злосторник и негативец.

На американскиот амбасадор во Русија, Џон Саливан му беше врачена протестна нота поради неодамнешните „неприфатливи изјави на шефот на Белата куќа Џозеф Бајден“.

„Се нагласува дека ваквите изјави на американскиот претседател, недостојни за толку висок државник, ги доведуваат руско-американските односи на работ на прекин. Тие предупредија дека непријателските дејствија преземени против Русија ќе бидат одлучно и цврсто отфрлени“, соопшти Москва во соопштение.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Чудна светлина се појави над Белгород…

Над Белогорд се појави чудна светлина. На…

Со посредство на Москва договорен прекин на…

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека…

Звучи како закана-Москва: Идејата за заплена на…

Спроведувањето на идејата на британската министерка за…

Песков: Москва е подготвена за разговори со…

Тема на разговорите меѓу Москва и Киев…

Не е можна нормализација на односите со…

Директните контакти со рускиот претседател Владимир Путин…