Орбан: Владата ќе ги намали цените на основните прехранбени производи

t

– Унгарската влада од февруари ќе донесе уредба за намалување на цените на шест основни прехранбени производи, изјави денеска премиерот Виктор Орбан, најавувајќи мерки за намалување на инфлацијата.

Орбан, кој се очекува жестоко да се бори на парламентарните избори на 3 април, рече дека од следниот месец цените на брашното, шеќерот, сончогледовото масло, млекото, свинското и пилешките гради мора да се намалат на ниво од средината на октомври, пренесува Ројтерс.

„Цените растат низ Европа поради поскапувањето на енергенсите“, рече Орбан во видео пораката по состанокот на владата, нагласувајќи дека намалувањето на цените мора да се примени низ целата земја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот…

Вашингтон Пост: Украина се мачи да најде…

Киев ја засилува граничната контрола додека десетици…

Путин: Раководството во Киев „полуде“

Прогонувањето на Русите од страна на украинските…

Шпанија издаде предупредување за финансирањето од ЕУ…

Финансиските ресурси на ЕУ за поддршка на…

Таткото на американскиот новинар затворен во Украина…

Гонзало Лира Сениор тврди дека Вашингтон бил…