Орбан: Владата ќе ги намали цените на основните прехранбени производи

t

– Унгарската влада од февруари ќе донесе уредба за намалување на цените на шест основни прехранбени производи, изјави денеска премиерот Виктор Орбан, најавувајќи мерки за намалување на инфлацијата.

Орбан, кој се очекува жестоко да се бори на парламентарните избори на 3 април, рече дека од следниот месец цените на брашното, шеќерот, сончогледовото масло, млекото, свинското и пилешките гради мора да се намалат на ниво од средината на октомври, пренесува Ројтерс.

„Цените растат низ Европа поради поскапувањето на енергенсите“, рече Орбан во видео пораката по состанокот на владата, нагласувајќи дека намалувањето на цените мора да се примени низ целата земја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Песков дециден: Враќање на Крим во Украина…

Изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека…

Хрватска ќе обучува украински војници: Резников му…

Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников на…

Зеленска: Сите Украинци ќе станат посилни поради…

Првата дама на Украина Олена Зеленска во…

Зеленски: Уништувањето на инфраструктурата нема да нè…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека…

Шолц: Путин веќе не може да победи…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека рускиот…