Орбан: ЕУ може да ја изгуби Србија

t

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Србија мора што поскоро да влезе во Европската унија, во спротивно Белград ќе избере соработка со други партнери, а Брисел ќе ја изгуби оваа земја.

„Мораме да ја завршиме старата задача за проширување пред да започнеме нова експанзија со Украина.

Ако не ја интегрираме Србија што е можно поскоро, ќе ја изгубиме. Србија има други опции. Само што склучи договор за слободна трговија со Кина “, изјави Орбан за австриски Die Presse.

За унгарскиот премиер, проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан ќе биде „главен приоритет“ на Будимпешта за време на нејзиното претседавање со Советот на Европската унија, кое започнува на 1 јули.

Министерот за внатрешна и надворешна трговија на Србија, Томислав Момировиќ и министерот за трговија на Народна Република Кина, Ванг Вентао, потпишаа договор за слободна трговија меѓу двете земји на 17 октомври 2023 година во Пекинг. Според српскиот претседател Александар Вучиќ, таа би можела да стапи на сила во мај или јуни оваа година.

Брисел врши притисок врз Србија да ја натера да се согласи да му се даде кандидатски статус за ЕУ на непризнаеното Косово, што всушност би било официјално признавање на независноста на земјата…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Орбан: ЕУ може да ја изгуби Србија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Србија…

Дачиќ: Добивме ветер во грб, најголем дел…

Првиот вицепремиер и министер за надворешни работи…

Унгарската претседателка Каталин Новак поднесе оставка!

Унгарската претседателка Каталин Новак поднесе оставка во…

Рама: Ги поддржуваме напорите на САД за…

Албанскиот премиер Еди Рама најави дека од…

Мерис: Белгија се надева на проширување оти…

Одбраната на владеењето на правото, демократијата и…