Објавено на:

Орбан: Западот е на чекор од испраќање војници во Украина, Европа си игра со оган

t

Западот е на прагот да испрати војници во Украина, што би можело да ја повлече Европа на дното. Брисел си игра со оган и го искушува Господ, предупреди унгарскиот премиер Виктор Орбан.
„Ние сме на чекор од Западот да испрати војници во Украина. Тоа е воен вртлог што може да ја повлече Европа на дното. „Брисел си игра со оган, тоа што го прави е искушение на Бога“, рече Орбан на настанот по повод почетокот на кампањата за изборите за Европскиот парламент.
Според него, европските лидери веќе се вклучени во конфликтот во Украина, тие го нарекуваат „нивна војна“.


Европа веќе потроши околу 100 милијарди евра за Украина, додаде тој.
За ова зборуваше и унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто кој посочи дека земјите членки на НАТО со предлагањето да испратат војници во Украина ја бришат црвената линија што самите си ја поставиле.
„Кога започна војната, земјите-членки на НАТО поставија црвена линија – дека не се учесници во руско-украинската војна. Сепак, пред две недели започна бришењето на таа линија. Беше донесена одлука за започнување на подготовките за зајакнување на координативната улога на НАТО во испораката на оружје и обуката на украинските војници. „Таквото решение, без сомнение, го приближува НАТО до војна од кога било досега“, рече Сијарто на истиот настан.
За да може гласот на мирот во Европа да биде посилен, треба да има пресврт на изборите за ЕП, кога до израз би дошле силите кои се ориентирани кон зачувување на суверенитетот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…

Орбан: Од фразата „мисија на НАТО во…

Од фразата „мисија на НАТО во Украина“…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…

Зеленски ги покани Бајден и Си на…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ги покани…