Објавено на:

Орбан за Зеленски: Немам намера поради идиот да си ја изгубам државата

t

Жесток дипломатски спор има во моментов меѓу Киев и Будимпешта, па двете страни разменуваа навреди меѓу себе поради актуелната ситуација со војната.

Проблемот се појави кога претседателот на парламентот на Унгарија, Ласло Ковер го осуди ставот на украинските претседател Влодимир Зеленски кон другите народи.

„Не можам да се сетам дека некој лидер на земја кој има потреба од помош зборува како што тоа го направи Зеленски, кој зборуваше против Унгарија, но и германската канцеларка“, кажа Ковер.

Оваа изјава предизвика реакција од Киев, кога паднаа навреди врз Ковер и кога портпаролот на Министерството за надворешни работи на Украина, Олег Николенко кажа дека тој треба да им достави докази за сопственото психичко здравје.

Овде не запреа препукувањата затоа што потоа новинарот Тим Андерсон објави изјава на Виктор Орбан.

„Јас сум Унгарец по националност и не сакам да си ја изгубам државата поради еден идиот“, кажал Орбан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На раб на катастофа: Експлозии одекнаа во…

Неколку експлозии одекнаа во близина на нуклеарната…

Украинците уништија едно од седиштата на Вагнер

Шефот на украинската воена управа во Луганск,…

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата…

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа…

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…