Орбан за мигрантите: Не сакаме тероризам и војни како во Газа

t

Унгарскиот премиер Виктор Орбан продолжи со своите изјави за мигрантите.

Тој на Твитер  ја критикуваше политиката на Европската унија, и изјави дека ниту една земја нема да може да ја натера Унгарија да прими мигранти.

„Имавме толерантна понуда до Брисел: секоја земја може да одлучува за својата миграциска политика. Никој не може да ја натера Унгарија да ја копира неуспешната миграциска политика на Западна Европа. Не сакаме тероризам, војна на банди и мини-Газа во Будимпешта“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Европол: Заканата од теpоpизам во Европа е…

Ризикот од терористички напади во Европа е…

Русија: Поплавувањето на Газа би било воено…

Претставникот на Москва во ОН го осуди…

Ќе изгласа ли Советот за безбедност на…

Советот за безбедност на ОН треба да…

Син на израелски министер убиен во Газа

Синот на израелскиот министер без ресор и…