Објавено на:

Орбан: Мора да го окупираме Брисел

t

Европејците се плашат дека Брисел ќе им ја одземе слободата, а ако Унгарија сака да си ги зачува слободата и суверенитетот, мора да го окупира Брисел, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан, говорејќи за претстојните избори за Европскиот парламент.

„Ние сме Давид кој го избегнува Голијат… Се чини дека самиот Брисел не сака да го разбере ова, па ако сакаме да ги зачуваме слободата и суверенитетот на Унгарија, немаме друг избор освен да го окупираме Брисел“, рече Орбан во Националниот музеј. во Будимпешта по повод годишнината од почетокот на револуцијата и војната за независност во 1848-1849 година.

Тој додаде дека „Брисел не е првата империја која погледнува кон Унгарија“, пренесува унгарскиот Индекс.

„Европа сака да ни наметне нешто катастрофално и туѓо на унгарскиот дух. Сакаат да не принудат во војна, да ни наметнат мигранти и да ги превоспитаат нашите деца. Наместо мир добивме војна, наместо безбедност добивме правило за закон, а наместо просперитет добивме финансиска изнуда. Излажани сме, време е да се побуниме“, рече Орбан.

Според него, Брисел се свртел против Европејците и Унгарија, како што наведе, нема да толерира ЕУ да „ги уништува земјоделците, ја уништува средната класа, ги уништува европските компании, ги одзема правата на нациите, ги прави нашите деца должнички робови и ги зема цела Европа во војна“.

Орбан посочи дека поддршката во САД за Доналд Трамп покажува политички промени во корист на конзервативните сили во САД и Европа, за кои оваа година ќе биде пресвртница.

„На почетокот на годината сè уште бевме сами, до крајот на годината ќе бидеме мнозинство“, рече унгарскиот премиер.

Денеска се одбележува националниот празник на Унгарија, кога се случи нејзината неуспешна револуција против Хабсбуршката монархија, која Орбан ја спореди со Европската унија, јавува Асошиетед прес.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Радев: Патот на Македонија кон Брисел минува…

„Отсекогаш сум ги поканувал претседателите на РМ…

Орбан: Фицо е „меѓу животот и смртта“

Словачкиот премиер Роберт Фицо е меѓу животот…

Орбан: Јас сум единствен кој се бори…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека тој…

„Фајненшл тајмс“: Кина најде неочекуван сојузник во…

По посетата на кинескиот претседател Си Џинпинг…

Орбан и Си потпишаа бројни договори- од…

Унгарија е најголемиот пријател на Кина во…