Орбан: „Русија нема да загуби“

t

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека Западот треба да ја прифати „реалноста“ и да излезе со план Б.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека стратегијата на САД и ЕУ за финансирање на битката на Украина со Русија, со надеж дека малата загуба на бојното поле ќе доведе до промена на режимот во Москва, е залудна.

Наместо да се обиде да го локализира конфликтот, Западот реши да ескалира, правејќи го глобален, рече Орбан минатата недела на настанот на прославата на 90-годишнината од швајцарскиот конзервативен неделник Weltwoche во Цирих.

„Каква беше стратегијата на Западот во таа војна? Малку го поедноставувам, но ова е факт. Нашата стратегија беше дека Украинците ќе се борат и ќе победат на првата линија. Русите ќе изгубат… и таа загуба ќе создаде промена во Москва“, објасни тој, според видеото од говорот објавено од Золтан Ковач, портпарол на унгарската влада во неделата.

„Тоа беше стратегијата: ние финансираме, Украинците се борат и умираат“, додаде тој. Сепак, рече тој, „таму каде што сме сега, очигледно е дека Украинците нема да победат на првата линија“.

„Нема решение на бојното поле. Русите нема да загубат. Нема да има политичка промена во Москва. Ова е реалноста“, изјави унгарскиот лидер.

„Русија нема да загуби и ништо нема да се промени во нејзината политика. Затоа, мора да се соочиме со реалноста. Мора да преминеме на план Б“, повтори Орбан, додавајќи дека Европската унија во моментов нема таков план.

Минатата недела, Орбан, наводно, побарал ЕУ да ја преиспита својата стратегија, предупредувајќи дека ќе се спротивстави на каква било дополнителна помош, освен ако лидерите на блокот не се уверат дека нивните цели се „реално остварливи“ без континуирана поддршка на САД. „Европскиот совет мора да има искрена и отворена дискусија за изводливоста на стратешките цели на ЕУ во Украина“, напиша Орбан во писмото до претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, според Политико.

Од почетокот на руско-украинскиот конфликт, унгарскиот премиер повикува на решение преку преговори, наместо да ја пролонгира кризата и да ризикува понатамошна ескалација. Иако ги осудуваше постапките на Москва, тој сепак постојано се судри со Брисел, велејќи дека санкциите против Русија ги уништуваат европските економии.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Њујорк Тајмс: Лидерите на ЕУ во паника…

Владите на ЕУ испратиле претставници во САД…

Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот…

Вашингтон Пост: Украина се мачи да најде…

Киев ја засилува граничната контрола додека десетици…

Бугарија е најнесреќната нација во ЕУ

Истражувањето покажа дека задоволството од животот е…

Путин: Раководството во Киев „полуде“

Прогонувањето на Русите од страна на украинските…