Објавено на:

Орбан: Ќе бараат од нас да одиме во војна, а ние не можеме да го направиме тоа

t

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, гостин во Радио Кошут, не исклучува дека западните трупи ќе бидат во Украина за 2-3 месеци, бидејќи претходниот развој на конфликтот покажува дека она што е малку веројатно на прв поглед, по некое време станува реалност, пишува РИА Новости.

„Најалармантно е што пред два или три месеци беше невозможно да се замисли, два или три месеци подоцна станува секојдневие. Се сеќавам кога Германците рекоа дека не се подготвени да испратат смртоносно оружје во Украина, ние ќе испратиме подобра опрема, шлемови… А сега велат дека Германија треба да пренесе такви ракетни системи во Украина кои можат да таргетираат до Москва или, во најмала рака, далеку во Русија“, рече Орбан одговарајќи на прашањето за испраќање западни трупи во Украина.

Орбан повтори дека „она што сега е апсурдно и невозможно да се поверува ќе стане реалност за два или три месеци“.

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, неодамна на социјалната мрежа Х објави видео во кое зборува за „тешкиот период во американско-унгарските односи“ и тврди дека САД и поставуваат неприфатливи барања на Унгарија.

„Тие бараат од нас да одиме во војна, а ние не можеме да го направиме тоа. Тие очекуваат да го кажеме истото како нив, дека миграцијата е добра работа, а ние мислиме дека миграцијата е лоша работа. Тие очекуваат од нас да ги поддржуваме правата на ЛГБТК, но ние веруваме во семејството“, истакна Орбан.

Поради овие разлики, администрацијата на Џозеф Бајден, оцени Орбан, одлучила да ја смени владата во Унгарија со финансирање левичарски партии, медиуми и невладини организации.

„Ние сме сојузници, но не сме робови“, заклучи Орбан и додаде дека американските републиканци имаат повеќе разбирање за Унгарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Орбан: Фицо е „меѓу животот и смртта“

Словачкиот премиер Роберт Фицо е меѓу животот…

Орбан: Јас сум единствен кој се бори…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека тој…

„Фајненшл тајмс“: Кина најде неочекуван сојузник во…

По посетата на кинескиот претседател Си Џинпинг…

Орбан и Си потпишаа бројни договори- од…

Унгарија е најголемиот пријател на Кина во…

Унгарија и Србија го градат најмодерниот и…

Унгарија и Србија го градат најмодерниот, најголемиот,…