Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ одлучи да го вклучи Охридскиот договор во преговарачката рамка

t

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека доколку Европскиот совет ги вклучи Бриселскиот и Охридскиот договор во преговарачката рамка, иако Србија се противи, Белград секогаш може да смета на Унгарија.
Тој ова го изјави во интервју за Танјуг на прашањето што ако тоа се случи на самитот ЕУ-Западен Балкан што ќе се одржи следната недела во Брисел, иако Белград се противи.


„Тоа е многу комплицирано прашање и Србија секогаш може да смета на Унгарија“, рече Орбан.
Тој исто така рече дека актуелната ситуација на Косово е многу сложено прашање и дека нема да суди за ситуацијата, освен една кратка реченица.


„Она што го забележав во последните неколку години е дека вие Србите постојано доживувате провокации. Тоа е провокација. И можете добро да реагирате, или да не сте свесни за провокацијата, но каква и да е вашата реакција, не заборавајте дека почетната точка е провокацијата. Имаме малцинства во многу земји и знаеме како мнозинството може да го испровоцира малцинството. Значи, ја разбираме шемата, како се случува, на таа територија. Тоа е причината зошто го поддржуваме српското малцинство што живее таму. Подготвен сум да направам се што можам. Дури и ние претрпевме физички загуби во последните судири меѓу локалните групи. Но, без разлика, ние сè уште даваме голема поддршка. Тоа е првото нешто. Второ, мислам дека е добро што вашата дипломатија инсистира на меѓународно право, бидејќи меѓународното право е на ваша страна. И ова прашање не може да се управува без прифаќање на меѓународното право. Не можете да го игнорирате меѓународното право. Затоа треба да инсистирате на тоа. Дополнително, не заборавајте дека има пет земји во Европската унија кои не го прифатиле статусот на државата Косово. Значи тоа е отворено прашање. Мора да преговараме за тоа. Што се однесува до тоа дали имаме или не шанса да се договориме, јас не сум доволно добар пророк за да одговорам на тоа прашање. Но, знам дека треба да направиме се што можеме за конечно да најдеме решение“, рече Орбан.


На прашањето за односите меѓу Србија и Унгарија и кој бил одлучувачкиот фактор за помирувањето на двата народи по повеќевековниот конфликт, Орбан објасни дека двете земји имале навистина комплицирани односи низ историјата, бидејќи Србите, кои, како што тој истакна, припаѓаат на големиот океан на словенските народи, не им е лесно да ги разберат Унгарците, кои не припаѓаат ниту на словенски, ниту на германски јазични, културно засновани општества.
„Значи, ние сме странци во извесна смисла. Се сметаме за остров, дури и ако сме копнена земја, но културно, јазично и во однос на нашите традиции. Значи, тоа е христијански, западно христијански, католички, но многу национално единствен состав на традицијата. Затоа, не е лесно за земја како нашата да воспостави однос со соседи кои се различни. Почетната точка е доста комплицирана. И ако погледнете наназад во историјата, можете да разликувате јасни периоди кога добро работевме заедно и периоди кога бевме непријателски еден кон друг. И лекцијата е многу јасна. Кога бевме непријателски настроени еден кон друг, тоа не беше добро за ниту еден од нас. Кога соработувавме со Србите, секогаш ни беше добро. Плус, не заборавајте дека низ историјата, многу српски заедници пристигнале во Унгарија и создале начин на живот полн со почит и достигнувања, како Сзентандреја и сите други територии каде што живеат Срби.

„Дури и во Будимпешта имате свое соседство, црква и слично, така што вие Србите ве третираат со почит овде во Унгарија од историски причини“, рече тој.
Од друга страна, додава тој, кога била во ред соработката, без разлика на политичката рамка, придобивките од неа ги уживале и двата народа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Украинскиот парламент го одобри клучниот закон за…

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека…

Орбан: ЕУ не треба да почне преговори…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Брисел…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…