Османи: Дискусиите за исклучување на Русија од ОБСЕ засега се исцрпени

t

Дискусиите за исклучување на Русија од ОБСЕ во моментов се исцрпени, принципот на консензус без согласност на Москва во организацијата нема да функционира, изјави претседателот на организацијата, министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи.


„Во ОБСЕ имаше дискусии за исклучување на Русија поради кршење на основниот принцип на организацијата. Има два аргументи зошто тоа не треба да се прави: правен и политички“, рече Османи на прес-конференцијата по министерскиот состанок во Скопје.
Според него, принципот на консензус без согласност на една членка веќе се применувал кога Југославија била исклучена поради конфликтот во таа земја.


„Но, ние веруваме дека принципот „консензус минус еден“ сега нема да функционира бидејќи има разлики во мислењата во рамките на ОБСЕ. Некои членки сметаат дека ОБСЕ е основана како платформа за дијалог меѓу земјите кои имаат спротивставени ставови. Целта на ОБСЕ е да ги зближи преку соработка и ангажман; сеопфатен пристап кон безбедноста со цел мир и стабилност во нашиот регион. Затоа мислам дека таа дискусија е исцрпена барем во овој момент“, рече Османи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…