Османи експресно го осуди нападот на Украина – Во овие тешки времиња ние сме со нив

t

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи, рано утринава на Твитер го осуди нападот на Русија кон Украина.

“Денешната одлука на Кремљ за воени дејствија на руските воени сили не се ништо помалку од акт на агресија и почеток на војна против Украина, акти кои ги осудуваме на најсилен можен начин, напиша на Твитер министерот за надворешни работи Бујар Османи.

-Во овие тешки времиња ние сме со Украина”, – додава во објавата на шефот на македонската дипломатија.

Нападите кон Украина започнаа во 5 часот наутро, Украина пренесува дека се нападнати од сите страни. Во исто време продолжуваат гранатирањата на Доњецк и Луганск од страна на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ѝ испрати на Украина нова воена…

Германија денеска испрати уште еден пакет воена…

Путин даде предлог ТРАЕН МИР, ама ако…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска, обраќајќи им…

Захарова: Варшава го гледа западниот дел на…

Официјална Варшава го гледа западниот дел на…

Унгарија нема да обучува украински војници –…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…