Објавено на:

Османи: Прво прием на Косово во Советот на Европа, па после ЗСО

t

Претседателката на Косово, Вјоса Османи изјави дека Косово се обврзало да формира Заедница на српски општини во Собранието со ратификување на договорот од 2013 година, но и со Основниот договор од февруари 2023 година, пренесува Репортерс. Таа изјави дека тоа е една од обврските по членството на Косово во Советот на Европа.
Османи ова го изјави коментирајќи го писмото што го испрати со косовскиот премиер Албин Курти и претседателот на Собранието Гаук Коњуфца до известувачот за Косово во Советот на Европа, Дора Бакјоани, во кое тие се обврзуваат дека ќе го спроведат договорот што подразбира формирање на Заедница на општините со српско мнозинство.

„Толкувањата што ги дава г-ѓа Дора Бакојани, односно поединечни пратеници се нивни, но ако го прочитате нејзиното писмо, став 11 од извештајот, станува јасно дека кога се зборува за Здружението, се зборува како еден од обврските по членството. Тоа не е обврската од март 2024 година, туку основниот договор од 2023 година што беше прифатен од косовската делегација“, рече Османи, додавајќи дека формирањето на ЈСО не се бара од Косово пред приемот во Советот на Европа.

„Моето барање беше во писмото да се вметне дел во кој се вели дека секоја обврска на Република Косово се спроведува согласно уставното право, законите на Република Косово, Уставот и пресудите на Уставниот суд. нашата рамка, никогаш нема да ја напуштиме“, рече таа Османи по конференцијата што ја организираа Универзитетот во Приштина и Универзитетот во Арканзас, по повод 25-годишнината од интервенцијата на НАТО на Косово.

Таа додаде дека очекува Комитетот за политички прашања и демократија на Советот на Европа денеска да го прифати извештајот на Дора Бакојани, а потоа Генералното собрание да препорача членство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Анкета) Србија е најголем сојузник на Македонија,…

За најголем сојузник на Македонија нашите граѓани…

Бугарија е најголема закана за Македонија –…

Балканските земји се сметаат за непријатели, покажува…

(Видео) Ескобар: Формирање на ЗСО е клучно…

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа…

Предупредување за невреме и ветер од 100…

Републичкиот хидрометеоролошки завод издаде предупредување за одредени…

Во центарот на српските вооружени сили во…

Во центарот на српските вооружени сили за…