Османи ќе го посети Косово во најскоро време: Повикува на зачувување на мирот и стабилноста

t

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Бујар Османи, на Твитер сподели дека ОБСЕ ќе повика на деескалација на ситуацијата во Косово, а Османи лично ќе ја посети Митровица како претставник на ОБСЕ.

– Повикувам на деескалација и смирување на тензиите на северот на Косово. ОБСЕ е подготвено да помогне. Мисијата на ОБСЕ во Косово има кредибилитет и доверба меѓу народот и институциите, клучно за зачувување на мирот и стабилноста.

Ќе ја започнам мојата посета на Косово во најскоро можно време, напиша Османи на Твитер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија и Египет потпишаа Договор за слободна…

Во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ…

Земјотрес со јачина од 3.8 степени ја…

Земјотрес со јачина од 3.8 степени пред…

Запалено српското знаме во Косовска Митровица

Непознати лица го запалиле српското знаме во…

Србија планира изградба и модернизација на 2.000…

Јелена Танасковиќ, в.д генерален директор на железничката…

Курти бара меѓународната заедница да ја притисне…

Меѓународната заедница да изврши притисок врз Србија…